[Reviews/VigorFly200/includes/inc_head.htm]

NetCHEIF Articles

  דף הבית | פורום | בלוג | צור קשר | חיפוש | אודות

 

סקירת הנתב האלחוטי
של חברת DrayTek
מדגם VigorFly 200

תאריך הסקירה: נובמבר 2010

הקדמה

הסקירה של ה-Vigor 2110n, שפורסמה כאן לפני מספר חודשים, הלהיבה מאוד את חברת DrayTek ובעקבות כך היא הזדרזה ושלחה אלי נתב נוסף -- ה-VigorFly 200.

נתב זה, בניגוד ל-2110n המכוון לשוק העיסקי, צנוע יותר בתכונותיו ובמחירו ומכוון בעיקר לשימוש בייתי.

ה-VigorFly 200 הוא נתב בתקן 802.11n ("תקן N") בתצורת 2X2 הכולל 4 יציאות קוויות של 100Mbps.  בנוסף, יש לו כניסת USB אחת התומכת אך ורק במודם סלולרי (דור 3.5G או WiMAX).

האפשרות לחבר לנתב מודם סלולרי מאפשרת לגבות את החיבור הקווי הסטנדרטי, בחיבור סלולרי ובכך להבטיח את שרידות הקישוריות אל רשת האינטרנט. 

בנוסף, אם מקום בו מותקן הנתב אין אפשרות לחיבור קווי לרשת האינטרנט, החיבור הסלולרי יכול להוות אלטרנטיבה.  כיוון שה-VigorFly200 הוא נתב קטן מימדים, האפשרות לקישור סלולרי הופכת אותו למתאים מאוד לשימוש מחוץ לבית -- לדוגמא, בבתי מלון.

ה-VigorFly 200 זמין לרכישה בישראל בכ-450 שקל, באמצעות המשווק המקומי של חברת DrayTek בישראל - גטר-טק בע"מ (Getter Tech).

 

 

מה מגיע בקופסא

כמו שאר הנתבים של חברת DrayTek, גם ה-VigorFly 200 מגיע בקופסא שהצבע השולט בה הוא אדום.  תכונות הנתב ותכולת הקופסא רשומים עליה באנגלית ומודגשת יכולתו לתמוך בחיבור סלולרי.

בגב הקופסא מודבקת מדבקה גדולה הכוללת את הפרטים הספציפיים של הנתב הארוז בה -- דגם, מספר סידורי, גרסת הקושחה המותקנת, גרסת דיסק ההתקנה וסוג ספק הכוח.

כמו ה-Vigor 2110n, גם ה-VigorFly 200 והרכיבים המצורפים אליו, ארוזים בקופסא בצורה מעולה.  הם מונחים באופן שלכל רכיב יש הגנה מקסימאלית וניכר שהושקעה באריזה מחשבה רבה.  כיסוי הקרטון של הנתב משמש כשבלונה למיקום קדיחת החורים המאפשרים תלית הנתב על הקיר.

הקופסא מכילה את המרכיבים הבאים (ניתן להיעזר בצילום המצ"ב.  לחיצה על כל תמונה בסקירה זו תציג אותה באופן מוגדל בחלון נפרד):

 • הנתב עצמו.  הצבע השולט בנתב הוא לבן והוא מגיע עטוף כולו בניילון נצמד.  הנתב הוא ריבועי, אך חלקו התחתון רחב יותר מחלקו העליון.  בנוסף, החזית שלו מעט מעוגלת מה שמשווה לו צורה אלגנטית.

  בחזית הנתב מוטבע שם החברה והדגם של הנתב ומצד שמאל נמצאות כל נוריות הבקרה.  בחלק האחורי של הנתב יש מדבקה גדולה יחסית עליה יש את כל הפרטים של הנתב.

  מבחינת המידות החיצוניות, מדובר בנתב קטן מידות -- כ-11.5 ס"מ רוחב, כ-13.5 ס"מ גובה (לא כולל האנטנות שמוסיפות לגובהו עוד 12.5 ס"מ) וכ-3 ס"מ עומק.

 • 2 אנטנות גמישות.  האנטנות הלבנות, בשבח של 3dBM, מחוברות לנתב באופן קבוע והן אינן ניתנות להחלפה.  הבחירה של DrayTek למקם אותן בחלק העליון של הנתב היא מצוינת, אך בגלל שהן קבועות, יכולת ההטיה שלהן מוגבלת קמעה ולא ניתן למקם אותן בכל זווית רצויה.

 • ספק כוח מיוצב.  הספק נותן מתח של 12V בזרם של 1.5A.

 • מדריך התקנה מקוצר באנגלית.  מדריך המשתמש המלא של הנתב נמצא על התקליטור או באתר האינטרנט של החברה (ניתן למצוא קישורים למדריכים אלה בסוף הסקירה).

 • תקליטור.  התקליטור מכיל גרסאות אלקטרוניות של מדריך ההתקנה המקוצר ומדריך המשתמש המלא.  בנוסף כלולות בו מספר תוכנות עזר.

 • 2 ברגים ו-2 מיתדים ("דיבלים") המאפשרים לחבר את הנתב לקיר.  כאמור לעיל, כיסוי הקרטון של התא בו מונח הנתב בקופסא, משמש כשבלונה למיקום קדיחת החורים.

 • כבל רשת צהוב באורך של כ-2 מטר לחיבור הנתב למודם.

 

מבנה פנימי

על מנת לפרק את הנתב, יש לפתוח בורג פיליפס אחד הנמצא בגב הנתב.  אחרי פתיחת הבורג מתפרק הנתב לשני חלקים.  כדאי לשים לב שהחלק העליון והחלק התחתון של הנתב מחוררים לצורכי אוורור.

באופן זה, כאשר הנתב עומד, נוצרת מנהרת רוח -- האוויר החם, שיש לו נטייה לעלות כלפי מעלה, נפלט מהחלק העליון של הנתב בעת שאוויר קר יותר נשאב מפתחי האוורור התחתונים.  מבנה זה יותר סירקולציה תמידית של אוויר בתוך הנתב ושומר על הרכיבים שלו קרירים.

בתמונה משמאל, המציגה את המבנה הפנימי של הנתב, ניתן להבחין שהוא מבוסס על לוח ראשי אחד עליו מולחמים כל הרכיבים.  על הלוח ניתן להבחין במרכיבים העיקריים הבאים:

 • בצד התחתון של התמונה (שהוא בפועל צידו הימני של הנתב) ניתן להבחין ב-7 נוריות ה-LED של הנתב.  מימין לשמאל:

  = נורית ACT המהבהבת אחת לשנייה כאשר הנתב פועל באופן תקין.

  = נורית USB הדולקת כאשר מחובר מודם סלולרי לכניסת ה-USB של הנתב.  בעת העברת מידע דרך  המודם הסלולרי, נורית זו מהבהבת.

  = נורית WAN המציינת שהחיבור אל מודם האינטרנט פעיל.  בעת העברת מידע נורית זו מהבהבת.

  = 4 חיבורי ה-LAN -- נורה לכל חיבורהנורית מהבהבת בכחול הן ב-100Mbps והן ב-10Mbps.

 • משמאל ל-7 הנוריות ניתן להבחין בנורית LED נוספת שאליה צמוד לחצן.  לחיצה קצרה על לחצן זה מפעילה/מפסיקה את המנגנון האלחוטי של הנתב.  לחיצה ארוכה על הלחצן מפעילה את מנגנון ה-WPS (ראשי תיבות של WiFi Protected Setup) של הנתב.

 • בצד הימני של התמונה (ראש הנתב) ניתן להבחין בשתי האנטנות.

 • בצד העליון של התמונה (שהוא בפועל החלק השמאלי של הנתב) ניתן להבחין בחיבורים הבאים (מימין לשמאל) -- חיבור WAN למודם, 4 כניסות LAN (התומכות ב-10Mbps או 100Mbps), כניסת USB למודם הסלולרי, כפתור RESET, לחצן כיבוי והדלקה וחיבור מתח.

 

רכיבים אלקטרוניים

 • הרכיב העיקרי עליו מתבסס הנתב הוא ה-RT3052F של חברת Ralink.  הוא ממוקם במרכז הלוח ומכוסה באריח קרמי לצורכי קירור.  Ralink מכנה את RT3052F בשם APSoC - כלומר Access Point System on Chip.  בפועל מדובר על מעבד תקשורת יעודי, הפועל במהירות של 384Mhz, אשר מספק את כל הפונקציונאליות של הנתב - NAT, מיתוג פורטים, אלחוט בתצורת 2X2, חיבור התקן ה-USB וכיוב'.

 • משמאלו ניתן למצוא את שני רכיבי זיכרון ה-RAM של הנתב.  מדובר ברכיבים מוכרים מאוד של חברת EtronTech מדגם EM639165TS.  כל אחד מהרכיבים הוא בנפח של 16MB כך שביחד מדובר על זיכרון RAM בנפח של 32MB המיועד בעיקר לשמירת טבלאות ניתוב.

 • משמאל רכיבי ה-RAM ניתן להבחין ברכיב ה-Flash Memory, המכיל את הקושחה של הנתב.  מדובר על רכיב ה-M29W320E של חברת ST שנפחו 4MB.

 • כדאי לשים לב שהאנטנות מתחברות ללוח בהלחמה ולא באמצעות חיבורי U.FL זעירים.

לאלה מבינכם העוקבים אחרי האתר והבלוג שלי, הלוח עליו מתבסס ה-VigorFly 200 יראה מוכר.  לפני מספר חודשים פרסמתי בבלוג שלי מספר פוסטים על נתבים סיניים עלומי שם.  בתמונה משמאל ניתן לראות את המבנה הפנימי של הנתב הסיני חסר השם.

קל מאוד להבחין בדימיון בין שני הנתבים -- הם מבוססים על אותו מעבד ועל אותם רכיבי זיכרון, המיקום של הנוריות והפורטים כמעט זהה לחלוטין וכך גם השימוש בשתי אנטנות.

קיימים גם הבדלים -- איכות הבניה של ה-VigorFly 200 היא משמעותית טובה יותר (לדוגמא: קופסא איכותית הרבה יותר, כיסוי המתכת על רכיבי ה-RF) והוא כולל את יציאת ה-USB למודם הסלולרי, שחסרה בנתב הסיני.

 

התקנה, הגדרות ראשוניות וסימולאטור

התקנת ה-VigotFly 200 אינה שונה מזו של נתבים אחרים ובפועל היא זהה כמעט לחלוטין לזו של ה-Vigor 2110n.

ראשית יש לחבר את יציאת כרטיס הרשת במחשב, באמצעות כבל רשת סטנדרטי, לאחד מפורטי ה-LAN של הנתבלאחר מכן יש לחבר את יציאת ה-WAN של הנתב, באמצעות כבל הרשת המסופק, אל מודם הפס הרחב ובשלב האחרון לחבר את הנתב לחשמל באמצעות ספק הכוח.

כיוון שלנתב יש מפסק כיבוי והדלקה, יש לוודא שהוא במצב ON.  תהליך האתחול של הנתב הוא קצר יחסית, כ-45 שניות, ובסיומו ניתן להיכנס לתפריטי הנתב דרך הכתובת http://192.168.1.1, תוך שימוש בשם משתמש וסיסמא admin.

לאחר ביצוע ה-Login יופיע מסך המציג את הסטאטוס של הנתב.  מסך זה, בדומה לכל מסכי הנתב, מחולק לשני אזורים.  החלק השמאלי כולל את עץ התפריטים של הנתב והחלק המרכזי מכיל את הנתונים הרלוונטיים לתפריט שנבחר.

כפי שניתן לראות בתמונת המסך משמאל, בנתב שקבלתי הייתה מותקנת גרסת קושחה 1.0.3.  בחלק העליון של אזור התפריטים ניתן לקבוע את המועד בו יבוצע LOGOUT אוטומטי מהתפריט.  בחלק התחתון של איזור התפריטים ניתן למצוא את כפתור ה-LOGOUT ואת סוג המשתמש המחובר לנתב (במקרה זה ADMIN).

לאחר הצגת מסך הסטטוס, זה יש ללחוץ בחלק השמאלי של המסך על כפתור ה-Quick Start Wizard.  כתוצאה מכך יופעל אשף (wizard) בו תתבקש להקליד את הנתונים הבאים: סיסמת ADMIN חדשה, אזור זמן, סוג החייגן (PPPOE, L2TP או Dynamic IP) ואת שם המשתמש והסיסמא אצל ספק האינטרנט.  

בתום כל שלבי האשף יבצע הנתב reboot שלוקח כ-10 שניות שבסיומן הוא מתחיל בתהליך ההתחברות אל ה-ISP. אם הכול עובד כשורה, החיבור לרשת האינטרנט יבוצע תוך כ-15 עד 30 שניות.  בסיום החיבור תהבהב נורית ה-ACT כל שנייה ונורית ה-WAN תהבהב על פי קצב העברת הנתונים מרשת האינטרנט.

חברת DrayTek פיתחה עבור נתב זה סימולאטור (simulator) המחקה את תפריטיו.  ניתן להתנסות בסימולאטור זה ולהכיר את כל תפריטי הנתב בכתובת http://www.draytek.com/.upload/Demo/VigorFly%20200%20v1.0.3.

 

הגדרת חייגן סלולרי

לצורך בדיקת היכולת הסלולרית של הנתב, נעשה שימוש במודם סלולרי מדגם E220 של חברת Huawei הסיניתזהו מודם בממשק USB, הפועל ברשתות GSM מדור 3 ומסוגל לספק (באמצעות עדכון קושחה) מהירויות של עד 7.2Mbps.

ה-E220 הוא אחד ממודמי הסלולר הראשונים שיצאו לשוק ועשרות מפעילי סלולר ברחבי העולם מכרו אותו ללקוחותיהם.  עד היום ניתן לרכוש את המודם הזה, במיוחד דרך EBAY, במחיר של כ-40$ (כולל משלוח לישראל).  מידע מפורט על המודם הזה ועל ההיסטוריה שלו ניתן לקרוא כאן.

ב-E220 בו עשיתי שימוש, מותקנת גרסת הקושחה האחרונה הזמינה עבור ה-E220 (גירסא 11.313.02.00.01).  החיבור הסלולרי התבסס על SIM דור 3 של חברת אורנג'.

ה-VigorFly 200 מאפשר שימוש במודם סלולרי בשתי תצורות -- כחיבור עיקרי ויחידי לרשת האינטרנט וכגיבוי לחיבור קווי סטנדרטי (בזק או HOT), שנפל והפך להיות בלתי זמין.

על מנת להגדיר את המודם הסלולרי כחיבור עיקרי, יש להגדיר חייגן אינטרנט סלולרי סטנדרטי.  בתמונה משמאל ניתן לראות כיצד הוגדר החייגן לרשת אורנג'. 

ניתן לראות כי ה-APN הוגדר כ-uinternet וה-user name הוגדר כ-orange.  בשלב זה, לחיצה על כפתור ה-OK מבצעת את החיוג.

הצצה במסך ה-Online Status, כפי שמופיע משמאל, תראה את מצב החיבור הסלולרי. 

שימו לב ל-ICON של הטלפון הסלולרי המוקף בירוק בחלק העליון של התמונה.  ICON זה מעיד שהנתב הצליח להתחבר אל המודם ולהגדיר אותו באופן מוצלח.

הגדרת המודם הסלולרי כגיבוי לחיבור קווי, נעשית דרך התפריט WAN->3G Backup.  הפרטים שיש לתת במסך זה, זהים לאלה הניתנים בחייגן העצמאי,  ובפועל יש להגדיר שני שדות בלבד -- APN ו-User Name.

מרגע זה משמש המודם הסלולרי כגיבוי לרשת הקווית.  ברגע שהנתב חש שהחיבור הקווי כשל, הוא דואג לבצע חיוג דרך המודם הסלולרי והופך אותו לאמצעי דרכו הנתב מחובר לרשת האינטרנט.  בתמונה משמאל ניתן לראות חיבור ADSL שכשל באדום (בצעתי זאת על ידי הוצאת כבל הרשת המחבר את הנתב למודם) ואת החיבור הפעיל בירוק של המודם הסלולרי.

בכל זמן שהגיבוי הסלולרי פעיל, מנסה הנתב לחדש את הקשר הקווי.  כאשר החיבור הקווי מתאושש, מתבצע תהליך הפוך שבו מכובה החייגן הסלולרי ומופעל מחדש החיבור הקווי.

כל התהליך ההעברה מחיבור קווי שכשל לחיבור סלולרי ולהפך (תהליך המכונה "Hand Over") הוא אוטומטי לחלוטין, אורך זמן קצר ביותר (כ-15 שניות) ומרבית התכונות כלל לא מרגישות בנתק.

 

התוכנות המצורפות ל-CD המגיע עם הנתב

בהיבט זה, זהה ה-VigorFly 200 ל-Vigor 2110n.

הכנסת ה-CD המצורף לנתב לכונן במחשב מפעילה, באופן אוטומטי, ממשק המאפשר:

 • צפייה במדריך ההתקנה המהיר (QIG) של הנתב ובמדריך המשתמש המלא שלו (UG)

 • התקנת תוכנות העזר של הנתב -- תוכנת עדכון הקושחה, תוכנה לניתוח ה-LOG של הנתב ותוכנת VPN Client ל-Windows XP.  בדף התוכנות יש גם הסבר על אופן הגדרת המדפסת בחיבור USB.

 • רישום הנתב באתר של חברת DrayTek

 • מדריך ראשוני לפתרון בעיות

מידע מפורט על התוכנות הכלולות על ה-CD ניתן למצוא בסקירה על ה-Vigor 2110n.

 

תכונות עיקריות

להלן רשימת התכונות העיקריות של הנתב:

גישה לתפריטי הנתב:  בנתב מוגדרים שני משתמשים: "מנהל" ו-"משתמש".  ל-"מנהל" יש שליטה על כל האפשרויות של הנתב וה-"משתמש" מקבל שליטה על סט מצומצם יותר.  לא ניתן להגדיר בנתב משתמשים נוספים.  לכל אחד מהמשתמשים יש להגדיר סיסמא בנפרד.  בנוסף, הנתב מבצע LOGOUT לאחר כ-5 דקות של חוסר פעילות אך ניתן לשלוט על פרק זמן זה ולקבוע זמני ניתוק אחרים.

ניהול הנתב:  ניהול הנתב יכול להתבצע בממשק אינטרנט (HTTP או HTTPS) או ב-TELNET וניתן לבחור עבור כל פרוטוקול את הפורט בו יעשה שימושניתן לקבוע שהגישה מרשת האינטרנט אל תפריטי הנתב תהיה אפשרית מכל כתובת או מרשימה מצומצמת של עד 3 כתובות IP.

חייגני WAN:  הנתב תומך בכל חייגני ה-WAN הנפוצים, ובכלל זה גם תומך בחייגן L2TP של רשת הכבלים בישראל.  כפי שנסקר לעיל, ניתן להתחבר לרשת האינטרנט גם באמצעות מודם סלולרי המחובר לפורט ה-USB של הנתב. 

רשת ה-LAN הקווית:  נתב זה תומך ב-4 כניסות קוויות במהירות של 10M ו-100M אך לא ניתן לשלוט באופן ידני על מהירות הפורט.  ניתן להגדיר בנתב עד 4 רשתות וירטואליות (VLAN) כשבכל אחת צרוף אחר של פורטי ה-LAN השונים.

רשת ה-WIFI:  כפי שצוין לעיל, ה-VigorFly 200 הוא נתב בתקן N הכולל 2 אנטנות בתצורת 2X2ניתן להפעיל את המנגנון האלחוטי בכל השילובים של תקנים B,‏ G ו-N.  כל 13 הערוצים של תדר ה-2.4Mhz נתמכים וניתן לקבוע את ערוץ הפעילות באופן ידני או אוטומטי (roam).  במידה ועובדים ב-Channel Bonding, ניתן לבחור אם האיחוד יבוצע לערוץ העליון או התחתון (מידע מפורט בנושא זה יש כאן).  במידת הצורך, ניתן לכבות את הרכיב האלחוטי באמצעות כפתור בחומרה או מתוך תפריטי הנתב.

Guest Zone:  הנתב תומך ב-3 סביבות אלחוטיות נוספות המיועדות לאורחים המשתמשים בנתב.  לכל סביבה ניתן להגדיר שיטת אבטחה שונה.

מנגנון ה-DHCP:  מנגנון ה-DHCP של הנתב מקצה (lease) את כתובות ה-IP עם חלון זמן הגיוני של 24 שעות.  המשתמש יכול לשלוט על גודלו של חלון זמן זה.  באמצעות תפריט ה-Diagnostics->DHCP Table ניתן לראות את כל המחשבים המחוברים לנתב, את כתובות ה-IP שלהם ואת זמן ה-lease שנותר.

קביעת כתובת IP לפי MAC:  נתב זה תומך באפשרות לקבוע כתובת IP קבועה לכרטיס הרשת, על פי כתובת ה-MAC שלו.  הנתב אינו מאפשר לקבוע זאת על פי שם ה-NetBIOS של המחשב.  באמצעות מנגנון זה ניתן גם למנוע התחברות מחשבים שכתובת ה-MAC של כרטיס הרשת המותקן בהם, לא הוגדרה בנתב מראש.

אבטחה אלחוטית:  הנתב תומך ב-WEP, ב-WPA וב-WPA2.  מי שאינו מעוניין להסתבך בהגדרות אבטחה מורכבות, יוכל להיעזר במנגנון ה-WPS (ראשי תיבות של WiFi Protected Setup) המובנה בנתב.

שימוש בנתב כ-AP:  ה-VigorFly 200 תומך ב-WDS ויכול לשמש כנקודת גישה (AP) אלחוטית.

הפנית PORT-ים:  בנתב זה ניתן להפנות פורט בודד או טווח של פורטים.  קיימת בנתב רשימה מוכנה של אפליקציות אינטרנט, כמו HTTP‏, HTTPS‏ ו-FTP, שעבורן יש הגדרות הפניה מובנות.  לא ניתן לקבוע לוחות זמנים בהם הפנית הפורטים תהיה פעילה.  אפשר לקבוע בנתב זה 20 חוקי הפניה לכל היותר.  הנתב תומך ב-DMZ וב-UPNP.

חומת אש (FIREWALL):  מנגנון ה-FIREWALL של ה-VigorFly 200 מתבסס על מנגנון SPI סטנדרטי המבצע מעקב אחרי האירועים בנתב ומנטרל את אלה שאינם מורשים.  כמו כן ניתן לבצע ניטור אחרי אירועי DoS (כלומר Denial of Service) ולנטרל גם אותם.  בנוסף, ניתן לקבוע חסימות על פי כתובות IP או מספרי פורטים.

הגבלת גישה והתחברות (ACCESS CONTROL):  ניתן למנוע מכרטיסי רשת אלחוטיים מלהתחבר לנתב.  הגבלה זו נקבעת על פי כתובת ה-MAC של כרטיס הרשת האלחוטי.  את ההגבלה ניתן לקבוע לכל אחד מ-3 ה-SSID המוגדרים בנתב.

DNS דינמי:  הנתב תומך ב-DDNS של 7 אתרים שונים וביניהם DYNDNS ו-NOIP.

תעדוף תעבורה (QOS):  הנתב אינו תומך בתעדוף תעבורה.

WMM:  הנתב תומך במנגנון ה-WMM שמבטיח רוחב פס אלחוטי (QOS) ליישומי מולטימדיה, כך שתכני קול ותמונה המועברים באלחוט, יגיעו אל הצד השני באופן שלא יקטע את השידור.

בקרת הורים (Parental Control):  בקרת ההורים המיושמת ב-VigorFly 200 מתבטאת במניעת גישה לכתובות אינטרנט ספציפיות בלבד.

תמיכה ב-DD_WRT:  הנתב אינו תומך ב-DD_WRT.  למרות זאת יש לזכור שהוא מבוסס על רכיב שכבר פותחה עבורו גרסת DD_WRT, כך שהתאמת DD_WRT לנתב זה לא צפויה להיות מסובכת במיוחד.

פורט ה-USB:  כפי שכבר הוזכר מספר פעמים, פורט ה-USB משמש לחיבור מודם סלולרי בלבד.  הפורט אינו תומך במדפסות או דיסקים חיצוניים.

שרת VPN:  הנתב אינו יכול לשמש כשרת VPN למחשבים ורשתות מרוחקות.  הוא תומך ב-VPN Pass-through בכל הפרוטוקולים המוכרים.

Wake on LAN:  לא ניתן להעיר את הנתב באמצעותו מחשב מרוחק.

עדכון קושחה:  לא ניתן לבדוק את זמינותו של עדכון קושחה (firmware) לנתב מתוך תפריטי הנתב עצמו.  יש לבדוק באופן פרטני באתר של חברת DrayTek, להוריד את הקובץ לדיסק המקומי במחשב ולטעון אותו לנתב משם.  ניתן להיעזר בתוכנת טעינת הקושחה שהוזכרה לעיל.

סימולאטור (SIMULATOR):  קיים לנתב סימולאטור המאפשר להתנסות ולהכיר את תפריטי הנתב בסביבת האינטרנט.  כתובת האינטרנט של הסימולאטור נמצאת בסוף הסקירה.

זמני טעינה ו-REBOOT:  בנתב הזה חלק גדול מההגדרות נכנס לפעולה באופן מיידי.  במקרה והפעולה דורשת REBOOT, היא נמשכת כ-30 שניות.

זיהוי מחשבים על פי שם ה-NetBIOS:  תכונה זו אינה נתמכת על ידי הנתב.

שעון פנימי:  הנתב קורא זיהוי זמן משרת NTP מוגדר מראש.  ניתן לשנות את כתובת השרת ולחילופין הנתב יכול לקרוא את הזמן מהמחשב אליו הוא מחובר משתמש ה-ADMIN.

מנגנון עזרה (HELP):  אין בנתב מנגנון עזרה מובנה אך ניתן להיעזר במדריך המשתמש המפורט הנמצא על ה-CD המגיע עם הנתב.  בסוף הסקירה ניתן למצוא LINK ישיר למדריך.

סטטיסטיקות, סטטוס ו-LOG:  באמצעות התפריטים, ניתן לקבל סטטיסטיקות ומידע בסיסי על הנתב.  כפי שכבר הוזכר, הצפייה ב-LOG ובסטטיסטיקות מפורטות של הנתב נעשית תוך שימוש בתוכנה חיצונית (SYSLOG) שרצה על אחד המחשבים המחוברים אליו.  בנוסף ניתן להגדיר שבמקרי קצה מסוימים תשלח התראה לכתובת דוא"ל שהוגדרה מראש.

 

ביצועיים קווים במהירות 100Mbps

לצורך בדיקת הביצועים הקווים, נעשה שימוש בשני מחשבים בעלי כרטיסי רשת של 100Mbps ובתוכנת IPERF.  הסבר מפורט לגבי התוכנה בה נעשה שימוש, ניתן למצוא במדריך הזה בפרק "אופן ההפעלה של iperf".

מהירות ה-LAN->LAN ומספר חיבורים בכיוון זה:  בבדיקה זו מחוברים שני המחשבים לפורטי ה-LAN של הנתב ומורצת על שניהם תוכנת iperf - על אחד בתצורת SERVER ועל אחד בתצורת CLIENT.

בסיכום ההרצה, נרשמה מהירות תעבורה כוללת של 93.3Mbps - ניצול של כ-93% מרוחב הפס התיאורטי של רשת 100Mbps.  בבדיקת מספר החיבורים (Connections) שנעשתה באמצעות תוכנת Max_Session_Tool, הצליח הנתב להגיע ברשת הפנימית ל-45,659 חיבורים (Connections).

מהירות ה-WAN->LAN ומספר חיבורים בכיוון זה ב-STATIC IP:  בבדיקה זו מחובר מחשב אחד לאחד מפורטי ה-LAN של הנתב ומחשב שני לפורט ה-WAN שלובנתב מוגדר חייגן Static IP ותוכנת IPERF מורצת בתצורת SERVER על המחשב שמחובר ליציאת ה-LAN.  בנוסף מופנה פורט 5001, שבו IPERF עושה שימוש, לכתובת הפנימית של המחשב שמחובר ליציאת ה-LAN.  מצב זה מדמה תקשורת מהאינטרנט אל המחשב ברשת הביתית (DOWNLOAD).

מהירות ה-DOWNLOAD שנמדדה בנתב זה, באמצעות תוכנת IPERF היא 93.1Mbps.  בבדיקת מספר החיבורים שנעשתה באמצעות תוכנת Max_Session_Tool, הצליח הנתב להגיע בכיוון זה ל-45,659 חיבורים (Connections).

מהירות ה-LAN->WAN ומספר חיבורים בכיוון זה ב-STATIC IP:  בבדיקה זו הופכים את כיוון התקשורת והפעם מורצת IPERF בתצורת SERVER, על המחשב שמחובר ליציאת ה-WAN של הנתבמצב זה מדמה תקשורת מהרשת הביתית אל רשת האינטרנט (UPLOAD).

מהירות ה-UPLOAD שנמדדה בנתב זה היא 93.3Mbps.  בבדיקת מספר החיבורים הצליח הנתב להגיע בכיוון זה ל-35,347 חיבורים (Connections).

סיכום:  תוצאות הבדיקה המרוכזות בטבלה להלן, הן מרשימות ביותר ומעידות על נתב בעל יציבות גבוהה מאוד במספר חיבורים גדול.

כיוון

מהירות ב-Mbps

מספר Connections

LAN->LAN 93.3 45,659
WAN->LAN 93.1 45,659
LAN->WAN 94.3 35,347

 

 

 

 

ביצועים אלחוטיים

הביצועיים האלחוטיים של הנתב נמדדו על ידי תוכנת IPERF על פי המתודולוגיה המפורטת במדריך הנמצא כאן, תוך התבססות על קושחה 1.0.3RC1-R1138 מתאריך 22/10/2010.

הערה:  הביצועים האלחוטיים המפורטים להלן נמדדים בסביבה ביתית רגילה, שכל התקני האלחוט האחרים הממוקמים בה מושבתים ובכלל זה טלפונים אלחוטיים, התקני WIFI, התקני BLUETOOTH ומכשיר מיקרוגל.  יחד עם זאת, סביבת הבדיקה אינה מנוטרלת מהפרעות חיצוניות כמו נתבים אחרים, טלפונים אלחוטיים וכדומה.

בדיקת הביצועים של ה-VigorFly 200 בוצעה באמצעות שני כרטיסי הרשת האלחוטיים המפורטים להלן, שחוברו, כל אחד בתורום, למחשב נייד מדגם Lenovo S10e.

 • כרטיס פנימי בחיבור Mini PCI של חברת Broadcom המבוסס על הרכיב BCM4321צילום של כרטיס זה מופיע משמאל.

 • כרטיס בחיבור USB מדגם EW-7718 של חברת Edimax   מתאם זה מבוסס של רכיב RT2870F של חברת Ralink.

יש לציין שכל הבדיקות בוצעו בגרסאות הקושחה וה-DRIVER-ים המעודכנים ביותר, תוך שימוש במאפייני ברירת המחדל של הנתבים והכרטיסים.  לא בוצע שום שינוי להגדרות ברירת המחדל של הנתבים והכרטיסים, פרט להגדרת הצפנה אלחוטית בתקן WPA2.

בטבלה המופיעה להלן ניתן לראות את תוצאות בדיקות הביצועים של הנתב עם כרטיס הרשת.  לצורכי השוואה הוספתי לטבלה תוצאות בדיקה של נתב אחר בעל שתי אנטנות - ה-DSL-2760  של חברת D-LINK.  כל התוצאות הן ב-Mbps.

סיכום:  התוצאות שהושגו על ידי הנתב, מול שני כרטיסי הרשת האלחוטיים, הן טובות מאוד ועולות בקנה אחד עם המצופה מנתב בעל שתי אנטנות.  ראויה לציון העובדה שבנקודה E הושגו תוצאות מצויינות העולות על כל אלה שנמדדו בנקודה זו בעבר.  יתכן ותוצאות אלה חורגות מהרגיל בגלל תנאי סביבה שהשתנו.

  מיקום A מיקום B מיקום C מיקום D מיקום E
VigorFly 200 מול BCM4321 87.4 68.2 25.0 38.6 11.7
VigorFly 200 מול EW-7718 72.7 69.4 45.8 43.3 40.3
DSL-2760U מול BCM94321 73.1 73.3 11.5 17.3 2.4
DSL-2760U מול EW-7718 87.3 53.0 31.1 35.6 0.0

 

מסקנות והתרשמות

ה-VigorFly 200 של חברת DrayTek הוא נתב המיועד לשוק הבייתי, הכולל 4 כניסות LAN של 100Mbps ותצורת אנטנות של 2X2.  סט תכונות החומרה והתוכנה של ה-VigorFly 200 מאפיין נתבים בייתים דומים ולא נמצאו הפתעות מרעישות, לא לטובה ולא רעה.

בכל מקרה, ראוי לציין שתי תכונות המייחדות את ה-VigorFly 200 משאר הנתבים הבייתים בתצורת אנטנות של 2X2:

 • האפשרות לחבר לנתב מודם סלולרי מוסיפה לנתב יכולת גיבוי במצבים בהם החיבור הקווי אובד.  לחילופין יכול המודם הסלולרי להוות הממשק היחידי לחיבור לרשת האינטרנט, דבר שיכול מאוד להועיל במקומות בהם אין אפשרות לחיבור קווי.

 • כמות החיבורים המתאפשרת בנתב זה גבוהה במיוחד, הן בערוץ העולה והן בערוץ היורד, מה שיכול להעיד על יציבות גבוהה מאוד של הנתב הזה בעומסי תעבורה כבדים.

ה-VigorFly 200 אינו זמין לרכישה בארץ ולכן אין הרבה משמעות להמלצת רכישה.  יחד עם זאת, אם בסופו של דבר יתגלגל נתב זה לארץ ויתומחר באופן שפוי, הוא יכול להוות אלטרנטיבה כמעט יחידה למי שזקוק לנתב עם גיבוי סלולרי או למי שאין באפשרותו (או ברצונו) להתבסס עם חיבור קווי של בזק (ADSL) או HOT.

 

פרטים נוספים

אתר היצרן -- http://www.draytek.com

אתר היבואן של מוצרי DrayTek בישראל -- http://www.getter-tech.co.il/index.php

אתר DrayTek בישראל -- אתר מוצרי DrayTek בישראל

אתר המוצר -- http://www.draytek.com/user/PdInfoDetail.php?Id=121

דף מידע -- VigorFly 200 Datasheet

מדריך למשתמש -- VigorFly 200 User's Guide

סימולאטור -- http://www.draytek.com/.upload/Demo/VigorFly 200 v1.0.3