[Reviews/DIR-825AC/includes/inc_head.htm]

NetCHEIF Articles

  דף הבית | פורום | בלוג | צור קשר | חיפוש | אודות

 

סקירת הנתב DIR-825/AC
של חברת D-Link

תאריך הסקירה: יולי 2015
מאת: לביא שיפמן

הקדמה

בעוד שבעולם נמשך שטף ההכרזות על נתבים הפועלים בתקן 802.11ac, לישראל מגיעים נתבים מסוג זה בטיפטוף דק ובקצב איטי.  נכון למועד סקירה זו מיובאים לישראל, בצורה מסודרת, פחות מ-5 נתבים התומכים בתקן AC שעלותם פחות מ-500 שקל.  זהו מגוון מצומצם מאוד שאינו מבטא את הפופלריות לה זוכה תקן AC בארה"ב ובאירופה.

את האשמה על מצב זה יש להטיל לפיתחו של משרד התקשורת, שבגלל אילוצים של מערכת הבטחון, קבע טווח שימוש לא סטנדרטי בערוצים של תדר 5Ghz.  כתוצאה מכך נאלצים היבואנים של מוצרים אלחוטיים לעבור מסע יסורים הכולל ביצוע התאמות מיוחדות וסדרה של בדיקות התאמה שהמשרד עורך.

סקירה זו מהווה הזדמנות נוספת לקרוא למשרד התקשורת לשנס מותניים, לפעול לשחרור התדרים החסומים ולתקנן את השימוש בתדר 5Ghz כפי שמקובל בארה"ב, או לכל הפחות כנהוג באירופה.  השימוש בתקינה סטנדרטית שכזו יאפשר לדגמים רבים יותר של נתבים בתקן AC להגיע לארץ.

על פי הנתונים הטכניים, הנתב DIR-825/AC של חברת D-Link מקוטלג כ-AC1200 - כלומר הוא תומך במהירות 300Mbps בתדר 2.4Ghz ו-866Mbps בתדר 5Ghz.  לנתב כניסת WAN אחת ו-4 יציאות קוויות (LAN) שכולן פועלות במהירות 1G, כניסת USB 2.0 אחת ושתי אנטנות חיצוניות בשבח של 3dBi כל אחת.

ה-DIR-825/AC פותח במקור לשווקים המזרח אירופאים של חברת D-Link (רוסיה, אוקרינה וכד') ולפיכך מרבית התיעוד וחלקים מהממשק שלו פונים אל השוק הרוסי.  יחד עם זאת, את ה-DIR-825/AC ניתן למצוא בארץ במגוון רחב של חנויות (כאן וכאן) בעלות של כ-400 שקל.

הערה:  כפי שניתן לראות בתמונה משמאל, הצבע של ה-DIR-825/AC הוא שחור.  חברת D-Link משווקת נתב בעל שם דומה - DIR-825 (ללא הסיומת AC) התומך רק בתקן N.  נתב זה מאופיין בצבע לבן.  יש לשים לב להבדל ולא להתבלבל בין שני הדגמים!!

 

תכונות ומאפיינים עיקריים של ה-DIR-825/AC

יציאות קוויות ותמיכה ב-IPv6:  ה-DIR-825/AC כולל כניסת WAN אחת ו-4 יציאות LAN שכולן פועלות במהירות של 1Gbps.  הנתב תומך באופן מלא ב-IPv6 הן ברמת ה-LAN והן ברמת ה-WAN.

חייגנים ותמיכת WAN:  שורשיו המזרח אירופאים של נתב זה מתגלים בתפריט זה.  תחת תפריט ה-providers ניתן למצוא רשימה ארוכה של מדינות מזרח אירופאיות כמו רוסיה, אוקרינה, קזחסטן וכד'.  לחיצה על שם המדינה מציגה תחתיה רשימת ספקיות אינטרנט (ISP) ובחירה באחת מהן, ממלאת את הפרטים הרלוונטים בשאר השדות במסך. 

ישראל אינה מופיעה ברשימת המדינות ולכן יש לבצע הגדרה ידנית (Manually) ולבחור באופן פרטני את סוג החייגן ופרטי ההתקשרות.  ה-DIR-825/AC תומך ברשימה ארוכה של חייגנים ובכלל זה dynamic IP ו-L2TP הנהוגים ברשת הכבלים ו-PPPoE הנהוג ברשת של בזק.

יכולת אלחוטית:  ה-DIR-825/AC תומך בתקן AC ומקוטלג כ-AC1200 - כלומר באמצעות שתי אנטנות בכל תדר, הוא תומך במהירות 300Mbps בתדר 2.4Ghz ו-866Mbps בתדר 5Ghz.  את מנגנון ה-WPS שבו הנתב תומך ניתן לכבות מתוך התפריטים.  הנתב אינו תומך ב-Guest Zone ובכל אחד מהתדרים ניתן להגדיר SSID אחד בלבד.

הערה:   כדאי לשים לב שהנתב מגיע עם הגדרת רוחב ערוץ כפולה הן בתדר 2.4Ghz והן בתדר 5Ghz (כלומר 40Mhz ו-80Mhz, בהתאמה).  בסביבות אלחוטיות צפופות, הרוחב הכפול עלול לגרום לירידה בביצועים.  לפיכך, במצבים מסוג זה יש לשקול לשנות הגדרות אלה לערכים 20Mhz ו-40Mhz, בהתאמה.

מנגנון WDS:  ה-DIR-825/AC אינו תומך במנגנון WDS קלאסי, המאפשר לשרשר נתבים באופן אלחוטי, אלא ב-WISP שהיא שיטה פשוטה וקלה יותר ליישום - בתפריט משמאל יש לבחור ב-WiFi ובתת התפריט שנפתח באופציה Client.  במסך שיפתח משמאל יש לסמן את ה-checkbox שנקרא Enable client, לבחור מהרשימה את הנתב האלחוטי אליו רוצים להשתרשר, להקליד את סיסמת ההצפנה שלו וללחוץ APPLY. 

כדאי לשים לב שבאמצעות מנגנון ה-WISP ניתן גם להשתרשר ל-SSID הפועלים בתדר 5Ghz.  הסבר מלא על מימוש WISP בנתב ניתן למצוא בעמוד 149 של מדריך המשתמש

מנגנון ה-NAT והפנית PORT-ים:  מנגנון ה-NAT של ה-DIR-825/AC מאפשר לבצע הפנית פורטים באמצעות מנגנון המכונה Virtual Server.  מנגנון ההפניה של הנתב תומך ב-NAT LoopBack וכך ניתן, מתוך הרשת הביתית, לפנות לכתובת פנימית באמצעות הכתובת החיצונית ומספר נפורט.

מנגנון ה-DHCP:  כתובת ברירת המחדל של הנתב היא 192.168.0.1 והוא מחלק כתובות IP בטווח 2 עד 100 עם זמן השאלה (lease) של 24 שעות.  כל הפרמטרים הללו ניתנים לשינוי.  המנגנון גם מאפשר לקבוע למחשבים כתובת IP קבועה, המתבססת על כתובת ה-MAC של כרטיס הרשת.

כניסת USB:  לנתב כניסה אחת בתקן USB 2.0 התומכת במדפסות, התקני אכסון חיצוניים ובמודמים סלולריים. 

 • התקני אכסון:  פורט ה-USB תומך בהתקני אכסון המפורמטים ב-NTFS או FAT32 והחיבור שלהם מזוהה באופן אוטומטי על ידי הנתב.  באמצעות התפריט היעודי נניתן לדפדף במחיצות השונות ואף למחוק קבצים. 

  במידה ומפעילים את מנגנון שיתוף הקבצים, המבוסס על תוכנת Samba, ניתן לגשת מכל מחשב אל הקבצים המאוכסנים באמצעות שימוש ב-d-link\\.  לחילופין, ניתן לגשת לקבצים המאוכסנים על ההתקן באמצעות מנגנון FTP המובנה אך הוא בנתב. 

  בנוסף, מובנה בנתב שרת DLNA המאפשר להפעיל את קבצי המדיה הנמצאים על התקן האכסון במכשירים - כמו טלוויזיות ומזרימי מדיה - התומכים בפרוטוקול זה.

 • מודמים סלולריים:  במידה ומחברים לכניסת ה-USB מודם סלולרי, הוא נכנס לפעולה בעת שחיבור ה-WAN מתנתק (Fail Over).  כשחיבור ה-WAN חוזר לפעולה רגילה, המודם הסלולרי מתנתק באופן אוטומטי.  

  ה-DIR-825/AC תומך ברשימה ארוכה של מודמים סלולריים, הן כאלה הפועלים ב-3G והן כאלה הפועלים ב-LTE (דור 4).  את רשימת הדגמים המלאה ניתן למצוא בדף המידע של הנתב כאן.

גישה לנתב:  הגישה לנתב נעשית, כרגיל, באמצעות שם משתמש וסיסמא.  ברירת המחדל של D-Link היא admin, הן לשם המשתמש והן לסיסמא.  באמצעות התפריטים ניתן לשנות את סיסמת הניהול. 

אל ה-DIR-825/AC ניתן לגשת גם מרחוק, דרך רשת האינטרנט, באמצעות פורט שה-admin קובע.  כמו כן ניתן לקבוע רשימה סגורה של כתובות IP שרק שרק מהן יהיה אפשר לגשת אל תפריטי הנתב.  במידת הצורך, וכפי שמוצג בתמונת המסך משמאל,  ניתן לגשת לנתב גם ב-TELNET. 

DNS דינמי:  הנתב תומך ב-3 שירותי DNS דינמיים - DynDNS.org ו- NO-IP וכן שירות פרטי של חברת D-Link המכונה DLinkDDNS, אשר מתבסס על DynDNS.

הגבלת גישה ושימוש (ACCESS CONTROL ו-Parental Control):  מנגנון הגבלת הגישה של ה-DIR-825/AC הוא בסיסי ביותר ופועל רק ברמת כתובות URL.  הוא מאפשר לקבוע "רשימה לבנה" (white list) או "רשימה שחורה" (black list) של כתובת URL שלהן תהיה או לא תהיה גישה לרשת האינטרנט.  המנגנון פועל כלפי כל המחשבים ברשת ואינו מאפשר לקבוע לוחות זמנים.

מנגנון DNS מאובטח:  מוצאו המזרח אירופאי של הנתב בא לידי ביטוי ביישום של שירות ה-DNS המאובטח של חברת Yandex הרוסית.  החברה, המכונה לעיתים "גוגל הרוסית",  מספקת שורה ארוכה של שירותי אינטרנט ובכלל זה שירות DNS, הדומה באופיו ל-OpenDNS.  שירות זה, הניתן ב-3 רמות אבטחה, יודע לסנן URL זדוניים ומבטיח תרגום איכותי ומאובטח לכתובת IP.

תעדוף תעבורה (QOS):  לנתב DIR-825/AC אין מנגנון תעדוף תעבורה (QOS) המאפשר להגביל את נפח התעבורה על פי פורט או כתובת IP.  יחד עם זאת הנתב תומך בכך באופן עקיף דרך מנגנון של רשתות וירטואליות (VLAN), כאשר לכל VLAN ניתן לתת עדיפות בתעבורה בסקלה של 0 עד 7.

עדכון קושחה:  למרות של-DIR-825/AC יש מנגנון אוטומטי לאיתור והתקנה של קוחשה עדכנית, בשלב זה הוא אינו רלוונטי לישראל.  בגלל המגבלות המוטלות בישראל על השימוש בתדר 5Ghz, הקושחה הצרובה בנתב (גרסא 1.0.2) היא יחודית ואין כרגע אתר פעיל המכיל קושחות מעודכנות.  במקביל לעדכון האוטומטי ובהינתן קובץ קושחה מעודכן, ניתן כמובן לבצע עדכון ידני. 

סטטיסטיקות, סטטוס ו-LOG:  ה-LOG של ה-DIR-825/AC אופייני לנתבים המבוססים על BusyBox - הוא אמנם מספק מידע מפורט אך עושה זאת תוך שימוש בשפה טכנית שמשתמש רגיל יתקשה למצוא בו את ידיו ואת רגליו.

מנגנון עזרה (HELP):  הקושחה אינה כוללת מנגנון HELP מובנה אך מדריך המשתמש (שיש אליו LINK בסוף הסקירה) מפורט מאוד ומחזיק כ-250 עמודים.

זמני טעינה ו-REBOOT:  מרבית השינויים להגדרות הקונפיגורציה של ה-DIR-825/AC דורשות תהליך BOOT של כדקה וחצי.

Guest Zone אלחוטי:  ב-DIR-825/AC אין תמיכה בכך - בכל אחד מהתדרים (2.4Ghz ו-5Ghz) הנתב תומך רק בסביבה אלחוטית אחת.

תמיכה ב-DD_WRT:  נכון למועד הבדיקה, אין לנתב זה גרסת DD_WRT.

סימולאטור (SIMULATOR):  לנתב זה אין סימולאטור המאפשר להתנסות ולהכיר את תפריטי הנתב בסביבת האינטרנט.

 

מה מגיע בקופסא

הנתב DIR-825/AC מגיע בקופסת קרטון שהצבעים השולטים בה הם לבן, שחור וטורקיז, המאפיינים את כל המוצרים הביתיים של חברת D-Link.  תמונה גדולה של הנתב מופיעה בחזית הקופסא ובחלקה האחורי רשימת התכונות העיקריות שלו והשוואה למוצרי AC אחרים של החברה.  הנתב וכל האביזרים הנילווים מונחים בקופסא בתוך אמבטיה היצוקה מקרטון ממוחזר. 

בחלק התחתון של הקופסא ניתן למצוא מדבקה לבנה הכוללת את הדגם של הנתב (ללא הציון AC), מספרו הסידורי, כתובת ה-MAC שלו, גרסת החומרה וגרסת הקושחה.  כדאי לשים לב שעקב המגבלות המוטלות בישראל על תדר 5Ghz טעונה בנתבים המגיעים לכאן גרסת קושחה השונה מזו המצויינת על המדבקה. 

הקופסא עצמה מכילה את הנתב עצמו, שנאי כח (12V/1.5A) וכבל רשת צהוב באורך של כמטר, הכולל 8 גידים.  בנוסף ניתן למצוא בקופסא תעודת אחריות, רישון תוכנה (GPL) ומדריך להתקנה מהירה באנגלית וברוסית.

הצבע השולט בנתב הוא שחור ובחלקו התחתון ובצדדיו ניתן למצוא מספר רב של חורי אוורור.   כפי שניתן לראות בתמונה משמאל, בחלק התחתון של הנתב נמצאת מדבקה עליה מודפסים נתוני הנתב, קוד ה-WPS, כתובת ה-IP שלו (192.168.0.1), שם המשתמש וסיסמת ברירת המחדל.

מספר פרטים על המדבקה דורשים תשומת לב מיוחדת:

 • דגם הנתב המופיע על המדבקה הוא DIR-825 כאשר האותיות AC חסרות.

 • גרסת הקושחה המצויינת היא 2.5.23 אבל בפועל מותקנת על הנתב קושחה ישראלית יעודית שמספרה הוא 1.0.2.

מבחינת הנתונים הפיזיים - גודלו של הנתב הוא 20 ס"מ על 15.5 ס"מ וגובהו, ללא האנטנות החיצוניות, הוא 3.5 ס"מ.   האנטנות של ה-DIR-825/AC הן בשבח (gain) של 3dBi ומוסיפות לגובהו של הנתב כ-15 ס"מ.  האנטנות מחוברות לנתב באופן קבוע ואינן ניתנות להחלפה.

בחלקו הקדמי של הנתב, מצד שמאל, ניתן למצוא את כפתור ה-WPS ובחלקו האחורי את הממשקים הבאים (מימין לשמאל):

 • אנטנה ימנית.

 • כניסת מתח.

 • מפסק לכיבוי והדלקת הנתב.

 • כפתור RESET.

 • כניסת USB.

 • 4 כניסות LAN בממשק RJ45.

 • כניסת WAN.

 • אנטנה שמאלית.

 

מבנה פנימי

על מנת לפתוח את ה-DIR-825AC יש לשחרר 4 ברגי פיליפס פשוטים הנמצאים מתחת לרגליות הגומי של הנתב.  לאחר הסרת הכיסוי העליון נחשף גבו של הלוח האלקטרוני של  הנתב.  גפי שניתן לראות בתמונה משמאל (להגדלה - יש ללחוץ עליה), בצד זה ממוקמים חיבורי האנטנות ובחלק התחתון ניתן להבחין ב-8 נוריות LEDמשמאל לימין:

 • נורית Power ירוקה הדולקת באופן קבוע כאשר הנתב פועל. 

 • נורית Status הדולקת בירוק כאשר יש חיבור פעיל לרשת האינטרנט ובאדום כאשר אין חיבור.

 • נורית WAN המהבהבת בירוק כאשר לפורט ה-WAN מחובר כבל רשת הפועל אל מול רשת האינטרנט.

 • 4 נוריות LAN ירוקות המציינות אם לפורט הרלוונטי בחלק האחורי של הנתב מחובר כבל רשת פעיל.

 • נורית WLAN: כאשר היא מאירה בירוק - רק תדר 2.4Ghz פעיל.   כאשר היא מאירה באדום - רק תדר 5Ghz פעיל.  כאשר היא מאירה בכתום - שני התדרים פעילים.

הערה:  לנתב אין נורית חיווי על מצבו של פורט ה-USB.

בתמונה משמאל, ניתן לראות את צידו "המעניין" של הלוח האלקטרוני עליו מבוסס ה-DIR-825/AC.  על הלוח ניתן להבחין ברכיבים העיקריים הבאים:

 • מתחת ללוחית הקירור הנמצאת מצד שמאל, בחלק העליון של התמונה, נמצא הרכיב RTL8197DN של חברת Realtek - זהו ה-SoC (המעבד המרכזי) עליו מתבסס הנתב DIR-825/AC.  רכיב זה הוא גרסא מהירה יותר של ה-RTL8197D אותו מצאתי בנתב BR-6478AC של חברת Edimax אותו סקרתי לפני כשנתיים - תדר שעון של 660Mhz לעומת 500Mhz. 

 • מתחתיו נמצא הרכיב RTL8367RB המנהל את הפורטים של הנתב.  רכיב זה מסוגל לנהל עד 7 פורטים, כולם במהירות של 1G.

 • מעל המעבד נמצא רכיב ה-RAM של הנתב DIR-825/AC.  ה-NT5TU32M16EG-AC של חברת Nanya מספק נפח של 64MB לניהול טבלאות הניתוב ושמירת נתונים.

 • לצידו של ה-RTL8367RB ניתן למצוא את רכיב ה-Flash של הנתב - ה-MX25L6406E של חברת Macronix.  רכיב זה מספק נפח של 8MB ובתוכו מאוכסנת הקושחה של הנתב.

 • הממשק האלחוטי של ה-DUR-825/AC מנוהל על ידי שני רכיבים נפרדים - ה-RTL8192ER האחראי על תדר 2.4Ghz (מימין למעבד) וה-RTL-8812AR האחראי על תדר 5Ghz (בצד השמאלי העליון של התמונה) - שניהם של חברת Realtek.

 • בחלק התחתון של התמונה, ניתן להבחין בחיבורים ובמפסקים הבאים (מימין לשמאל) -- כניסת WAN (צהובה), 4 כניסות LAN (שחורות), כניסת USB, כפתור RESET, מפסק ON/OFF וכניסת מתח.   בחלק העליון, מצד שמאל, ניתן  להבחין בלחצן קטן - זהו לחצן ה-WPS שבפועל נמצא בחלקו הקדמי-שמאלי של הנתב.

הערה:  השילוב של 4 הרכיבים של Realtek - המעבד RTL8197D, שני הרכיבים האלחוטים ה-RTL8192ER וה-RTL8812AR  ורכיב ניהול הפורטים RTL8367RB - מאפיין שורה ארוכה של נתבים המקוטלגים כ-AC1200.  כך למשל, בנוסף ל-BR-6478AC של חברת Edimax אותו ציינתי קודם לכן, גם הנתבים Archer C5 של חברת TP-LINK וה-X650 של חברת ZyXEL עושים שימוש בשילוב הזה.

 

התקנה, ממשק משתמש והגדרות ראשוניות

לאחר חיבור כבל הרשת וספק הכוח, מתבצעת הכניסה לתפריטי הנתב DIR-825/AC דרך הכתובות 192.168.0.1, כששם המשתמש וסיסמת ברירת המחדל הם admin. 

לאחר המעבר על שאלות אשף ההתקנה, מתגלה ממשק המשתמש החדש של חברת D-LINK, בו היא עושה לאחרונה שימוש במוצרים המיועדים לשוק הישראלי.  מבחינת המבנה שלו, מדובר בממשק סטנדרטי - בצידו השמאלי ישנו תפריט אפשרויות, כשהפרמטרים הרלוונטים לכל אחת מהן מופיע במסך המרכזי הנמצא מימין.

לצד ממשק המשתמש הקלאסי, ניתן לבחון את מצב הנתב ולשנות את מרבית הפרמטרים שלו מתוך מפה גרפית יחודית.  ממבט ראשון נראה שמדובר במפה מורכבת ומסובכת, אך לאחר שמתעמקים בה היא מתגלה כשימושית ביותר.

באופן עקרוני ניתן לחלק את המפה - המופיע בתמונת המסך משמאל, לשלושה חלקים:

 • מצד שמאל, בטור הנמשך מלמעלה למטה, ניתן לראות את מרכיבי השליטה והחיבור של הנתב - חיבור ה-WAN, ממשק ה-Fire Wall, בקרת ההורים, הממשק הקווי, הממשק האלחוטי ומנגנון בקרת הגישה שלו.

 • בחלק העליון של הצד הימני ניתן לראות את כל ההתקנים המחוברים לנתב באמצעות DHCP ובחלק התחתון את ההתקנים (קווים ואלחוטיים) שניתנה להם כתובת IP קבועה.  לצד כל ההתקנים ניתן לראות צלמית (icon) המייצג את מנגנון פתיחת הפורטים (virtual server) של הנתב.

 • הקו - הכחול בחלקו - המבדיל בין החלק העליון לחלק התחתון מראה את טווח הכתובות של מנגנון ה-DHCP, כשהדגל הירוק הנמצא על הקו מייצג את כתובת הנתב עצמו.

היחודיות של ממשק זה היא האינטרקטיביות שלו.  כאשר עוברים עם העכבר על כל אחד מהפריטים במפה, מוצג תפריט או מידע רלוונטי, כשלחיצה עליו מקפיצה חלון שבאמצעותו אפשר לשנות או להוסיף פרמטרים.  לדוגמא, לחיצה על ה-icon של Virtual Server מקפיצה חלון שדרכו אפשר להגדיר את הפרמטרים של פתיחת פורט עבור כתובת IP.

הסבר מפורט על הממשק הזה ניתן למצוא בפרק 4 של מדריך המשתמש של הנתב.

הערה:  ממשק המשתמש של ה-DIR-825/AC פועל באופן ריספונסיבי - כלומר הוא מתאים את עצמו לגודל המסך, לרזולוציה שלו ולמכשיר עליו הוא מופעל.  כך למשל, כאשר נכנסים אל ממשק המשתמש מדפדפן שרץ על טלפון חכם, הממשק מתאים את עצמו למסך הקטן באופן אוטומטי.  דוגמא לאופן בו מוצג הממשק על טלפון חכם ניתן לראות כאן.

 

ביצועים קווים

בטבלה משמאל ניתן למצוא את פירוט תוצאות בדיקות הביצועים הקווים של הנתב DIR-825/AC.  

מספר נקודות ראויות לציון:

1.  מהירות ה-switch הפנימי היא אכן 1G.

2.  מנגנון ה-NAT (הפועל בממשק ה-WAN<->LAN) מאפשר מהירות המתקרבת ל-500Mbps.  מהירות זו מאפשרת תמיכה בחיבורי WAN מהירים מאוד, הן ברשת הכבלים והן ב-Unlimited.

3.  מספר החיבורים בממשק ה-WAN<->LAN עומד על קצת פחות מ-10,000.   זוהי תוצאה מעט נמוכה מהצפוי לנתב מסוג זה.

4.  מהירות הכתיבה והקריאה של ממשק ה-USB עולה בקנה אחד עם הצפוי מנתב זה.

 

ביצועיים אלחוטיים

מדידת ביצועי ה-DIR-825/AC נעשתה באמצעות תוכנת iperf ובמתודולוגיה המתוארת בפרק "כיצד נבדקים הביצועים של נתבים" במדריך הזה.  

לצורך הבדיקה נעשה שימוש בכרטיסי הרשת וההתקנים האלחוטיים הבאים.  כל הבדיקות בוצעו בגרסאות הקושחה וה-DRIVER-ים המעודכנים ביותר, תוך שימוש במאפייני ברירת המחדל של הנתב וכרטיסי הרשת.

 • כרטיס פנימי מסוג Ultimate-N 6300 המותקן במחשב Lenovo X61s.  זהו כרטיס דואלי עם שתי אנטנות פנימיות.

 • כרטיס רשת TL-WN8200N של חברת TP-LINK הפועל במהירות של 300Mbps.  כרטיס זה מתחבר למחשב ב-USB וכולל שתי אנטנות חיצוניות בשבח של 5dBi כל אחת.

 • כרטיס רשת TL-WN722N של חברת TP-LINK הפועל במהירות של 150Mbps.  לכרטיס זה אנטנה חיצונית אחת.

 • כרטיס רשת בממשק USB של חברת Edimax מדגם EW-7822UAC.  לכרטיס זה, התומך בתקו AC, יש אנטנה נשלפת.

 • כרטיס פנימי מסוג Intel AC7260 המותקן במחשב Lenovo X61s.  זהו כרטיס התומך בתקן AC ומתחבר שלתי אנטנות פנימיות.  המהירות המקסימאלית התאורטית שלו היא 866Mbps.

 • טלפון חכם Nexus 5 (דגם 2013) עם Android 5.1.1.

כל התוצאות בטבלה להלן הן ב-Mbps.  שתי הבדיקות בתקן AC בחלק השני של הטבלה בוצעו באמצעות קושחה מעודכנת מיום 18/8/2015.

להלן טבלה המשווה בין ביצועי ה-DIR-825/AC לבין נתב דומה של חברת Edimax דגם DIR-6748AC.  הבדיקה נעשתה באמצעות כרטיס Intel AC7260.  כפי שניתן להבחים הביצועים דומים מאוד.

מספר נקודות ראויות לציון:

1.  ה-DIR-825/AC מגלה ביצועים מצויינים הן בתדר 2.4Ghz והן בתדר 5Ghz. 

2.  בבדיקת ביצועים זו, בה נעשה לראשונה שימוש בכרטיס TL-WN8200N, מוכיחה את החשיבות של כרטיס רשת עם אנטנות חיצוניות משמעותיות.  התוצאות שהושגו עם כרטיס זה היו טובות מאוד בכל המיקומים שנבדקו.

3.  פעם נוספת מתגלים היתרונות והחסרונות של תדר 5Ghz - ביצועים מצויינים בטווחים קצרים ודעיכה מהירה ככל שהמרחק בין הכרטיס לנתב גדל.

הערה: בדיקות הביצועים נערכות בדירה הממוקמת בבית משותף, בסביבה עירונית צפופה, הכוללת (פרט לנתב הנבדק) למעלה מ-10 רשתות הפועלות בתדר 2.4Ghz ורשת אחת הפועלת ב-5Ghz.  עומס הרשתות הזה מייצר רעש אלקטרומגנטי משמעותי המשפיע על תוצאות הבדיקה.  לפיכך הביצועים האלחוטיים שנמדדו על ידי מהווים רק אינדיקציה ליכולתו של הנתב ובהחלט יתכן שבסביבה שונה ובמועד אחר יתקבלו תוצאות אחרות.  בנושא זה פירסמתי בבלוג שלי פוסט ארוך ואני מאוד ממליץ לקרוא אותו בעיון.

 

מסקנות והתרשמות

ה-DIR-825/AC של חברת D-Link הוא נתב ה-802.11ac השני המשווק בישראל במחיר הנמוך מ-500 שקל, והוא מצטרף ל-BR-6478AC של חברת Edimax, אותו סקרתי לפני שנתיים.  למרות ששני הנתבים הללו מקוטלגים כ-AC1200 ולמרות הדימיון ברכיבי החומרה עליהם הם מתבססים, ה-DIR-825/AC מהווה גרסא מעודכנת ומהירה יותר, הכוללת מגוון רחב יותר של מאפיינים.

כך למשל תומך ה-DIR-825/AC בגיבוי סלולרי לחיבור ה-WAN, בשרתי DNS מאובטחים, במגוון רחב של שירותי USB כמו DLNA ו-FTP, ב-IPv6 הן ברמת ה-LAN והן ברמת ה-WAN ובחלוקת כניסות ה-LAN לרשתות וירטואליות (VLAN).  בנוסף, מבנה התפריטים החדש, המתבסס על פלטת צבעים בהירה ומותאם גם למסכים קטנים ("ממשק ריספונסיבי"), מהווה אף הוא חידוש מרענן.

מבחינה חיצונית ה-DIR-825/AC מעוצב באופן אלגנטי ומתאפיין בשילוב נאה של פלסטיק שחור, שחלקו מבריק וחלקו מט.  לצורך חיווי הפעילות שלו, הנתב עושה שימוש בנוריות לד עדינות מאוד ובשעות הלילה החשוכות, הנתב אינו הופך להיות "אורגן אורות" המנצנץ באופן מוגזם.  העיצוב הנאה של הנתב מאפשר למקם אותו על שידת הטלוויזיה בסלון הבית, זאת מבלי שהוא יראה שם כנטע זר. 

בדיקת הביצועים האלחוטית של ה-DIR-825/AC בתדר 5Ghz, הן בתקן AC והן בתקן N, מעלה תוצאות מצויינות בעיקר בטווחים הקצרים.  בטווחים הבינוניים והארוכים מוכיח את הנתב את יכולתו תקן N בתדר 2.4Ghz, במיוחד כאשר משדכים לנתב כרטיס אלחוטי משמעותי כמו ה-TL-WN8200.

למרות שאת בדיקת המהירות בתקן AC בצעתי בעזרת מתאם של חברת Edimax, הרי שגם חברת D-Link משווקת בישראל מתאם דומה, המכונה DWA-182.  מתאם זה, המקוטלג אף הוא כ-AC1200, מתחבר למחשב בממשק USB 3.0 ועלותו בארץ היא כ-200 שקל. 

ה-DIR-825/AC שימש אותי כראוטר הבייתי במשך קרוב לחודש כשכניסת ה-WAN שלו מחוברת ל-HOTBOX 2, המספק מהירות של 200M בהורדה ו-5M בהעלאה.  יציאות ה-LAN שלו חוברו לרשת הבייתית העמוסה שלי הכוללת 3 מתגים של 1G, שתי נקודות גישה אלחוטיות, 5 מחשבים נייחים וכ-10 מכשירים ניידים.   לאורך כל התקופה, ולמרות שמוקם על מדף בשידת טלוויזיה צפופה, הוא נשאר יציב לחלוטין.

ה-DIR-825/AC היא תוספת חשובה לשוק המצומצם של נתבי ה-AC בישראל.  במחיר של פחות מ-400 שקל, הוא מספק מעטפת ביצועים טובה מאוד וקשת רחבה של תכונות, עובדות ההופכות אותו לקניה מומלצת מאוד. 

 

פרטים נוספים

דף המוצר באתר של חברת D-Link ‏-- DIR-825/AC

דף מידע -- DIR-825/AC Data Sheet

מדריך התקנה מקוצר -- DIR-825/AC Quick Installation Guide

מדריך למשתמש -- DIR-825/AC Users Guide